Az olajok, a fűszerek és a sütési módok szerepe a grillezésben

Az olajok, a fűszerek és a sütési módok szerepe a grillezésben

Egy kezdő grillezőnek rengeteg kérdése lehet a grillezéssel kapcsolatban, mielőtt valóban a grillsütő mellé áll megcsillogtatni a tudását. A legkevesebb információ általában a grillezéshez megfelelő olajokról, a fűszerekről, és a sütési módokról található, mivel nagyon sok recept ezekre már nem tér ki a húsok típusa és a hozzávaló szószok mellett.

Olaj grillezéshez

 

Ritkán esik szó arról, hogy milyen zsiradékot javasolt használni grillezéshez, de azt általában mindenki tudja, hogy valamilyen növényi olaj lenne az ideális. Az áruházak polcain lévő bőséges választék nem igazán segít ebben a kérdésben eligazodni, sőt, inkább csak összezavar a hatalmas kínálat.

 

Például a kókuszolaj és az extra szűz olíva olaj manapság nagyon népszerűek, viszont grillezéshez egyik sem ideális, mert nem szabad magas hőfokra hevíteni őket. Ezzel ellentétben a mogyoróolaj, a repceolaj és a magas olajsavtartalmú napraforgóolaj (sütőolaj) kiválóan alkalmazható magas hőfokon is. Érdemes kísérletezni velük, hiszen az olajok karakteres íze éppúgy érezhető az ételeken, mint az egyes fűszereké.

 

Fűszerek és pácok

 

A megfelelő fűszerek és pácok használata közel olyan fontos egy grill fogás esetében, mint maga a sütési folyamat. A legtöbb pácnak idő kell, hogy alaposan átjárja a húst az íz, de akad olyan is, amelynek kevesebb idő elégséges.

 

Például ha nem ragaszkodsz túlságosan az erősen fűszerezett ízekhez, akkor elég lehet közvetlenül a sütés előtt beszórni a kívánt fűszerekkel az ételt, de a sütés közbeni fűszerezés sem ördögtől való ötlet. Ellenkező esetben, ha ennél ízletesebb fogásokra vágysz, akkor gyors- vagy a szárazpácot érdemes bevetned a tökéletes ízek érdekében.

 

A gyorspácolás a rövidebb ideig tartó pácolás, noha ez is 2-3 napos pihentetést jelent. Ebben az esetben a választott fűszerekkel alaposan be kell dörzsölni a húst, majd olajjal kikent fóliába csomagolni, és a hűtőbe tenni.

 

A szárazpác 5-6 napos folyamat, amihez a fűszerezett húst egy zárható edénybe kell helyezni, majd felönteni annyi olajjal, hogy ellepje, végül lezárni, és a hűtőbe tenni.

 

 

Sütési módszerek

 

Grillezésnél alapvetően két sütési módszert különböztetünk meg egymástól, a direkt és az indirekt módot.

 

Direkt grillezésnek hívjuk azt a módszert, amikor nyitott tetővel, közvetlenül a láng fölött történik a sütés. Ez a módszer akkor használatos, ha az ételnek kb. 30 percnél nincs szüksége többre, hogy elkészüljön. Vagyis így érdemes sütni a húspogácsákat, a kolbászokat, a zöldségeket és a tengeri herkentyűket.

 

Az indirekt grillezés ezzel szemben a zárt tetővel történő grillezés, amikor az étel nem a hőforrás felett közvetlenül, hanem a zárt térben keringő forró levegőben sül készre, lényegében ugyanúgy, mint a konyhai sütőben légkeverésen. Ez a módszer azoknál az ételtípusoknál használatos, melyek hosszabb elkészítési időt igényelnek, vagyis főként a vastagabb, nagyobb darab húsok értendők ide.

 

Nem mindenki van tisztában vele, de a barbecue is igazából egy indirekt sütési módszer, vagyis nem csak a bbq felirattal ellátott fűszerek teszik különösen ízletessé a fogást, hanem az órákig tartó állandó hőmérsékleten való füstölődés. Az órák ez esetben szó szerint értendőek, hiszen egy nagyobb darab disznóhúsnak is kellhet akár 8 óra, míg egy ugyanekkora marhahúsnak ennek duplájára is szüksége lehet.

 

Ha kiváló minőségű fűszereket szeretnél rendelni, de nem tudod, hogy melyiket válaszd, esetleg kérdéseid lennének, keress minket elérhetőségeinken!