Hogyan készítsünk tökéletes Steak-et?

Hogyan készítsünk tökéletes Steak-et?

A Broil King gázüzemű grillezőket többek között a tökéletes steak megalkotására tervezték. Az alábbi összeállításban számos információval szolgálunk Önnek arra vonatkozóan, hogyan választhatja ki a tökéletes marhahúst, milyen pácot használjon, valamint tanácsokkal látjuk el, hogyan lehet grillezett steak-je minden alkalommal tökéletes.

A steak nem játék!

Ha már vásárolt marhahúst a szupermarket húspultjánál vagy hentesnél, bizonyára hallott már a különféle húsrészekről. Lehet, hogy mégsem tudja pontosan, mit is takarnak valójában ezek a furcsán hangzó elnevezések? Nos, most már tudni fogja! Segítséget nyújtunk Önnek, hogy különbséget tudjon tenni a marha legkedveltebb részei között, a bélszíntől a keresztfartőig. 

Vesepecsenye vagy bélszín: a leglágyabb húsrészt jelenti. A marha hátrészének közepén található, a keresztfartő és a bordák között. A vesepecsenye kivételesen lágy, mivel az ezt tartó izmokat ritkán használja az állat. A felszeletelt vesepecsenyét nevezik fillet mignon-nak, vagyis bélszínszeletnek.

T-csont (T-bone): a T-csont húsrész a hátszín csont közé ékelődött része, amelyet egy T-alakú csont oszt ketté a kisebb vesepecsenyére (bélszín) és a nagyobb lapos hátszínre. Ez nem annyira lágy, mint a porterhouse hússzelet, de még mindig nagyon ízletes.

Porterhouse: ez a húsrész a lapos hátszín vastagabb végének egy nagyobb része. A porterhouse tartalmaz egy T alakú csontot, és egy nagydarab vesepecsenyét. Ez az egyik legkedveltebb steakfajta.

Magas hátszín vagy rostélyos: felszeletelve a magas hátszín az egyik legkedveltebb és legzaftosabb húsfajta, ami csak kapható. A bordarészen lévő húsok lágyak és zsírosabbak, mint a marha többi része. Ez a zsírtöbblet teszi a rostélyost különösen lággyá és telt ízűvé.

Hasaalja/lebernyeg: a hasaalja hússzeleteket a marha hasizmából vágják. Ez a hús sokkal rágósabb, mint a bélszín vagy bordából készült hússzelet, éppen ezért a legtöbb hasaalja steak receptben a húst be kell pácolni vagy meg kell párolni. 

Hátszín: a keresztfartő valójában többféle húsrészre tagolódik. A felső keresztfartő a legízletesebb. Az alsó keresztfartő kevésbé lágy, sokkal nagyobb és általában akkor kínálják, ha valaki hátszínt szeretne vásárolni. 

Most, hogy már különbséget tud tenni a népszerűbbnek számító marha húsrészek között, itt az ideje, hogy rátérjünk egy, a grillezéshez tartozó, és legalább ennyire ízletes témára…a pácokra!

Olajok
A pácok olajtartalma zárja az ételbe annak természetes ízét, és megóvja attól, hogy kiszáradjon. Néhány olaj saját aromája is érezhető a bepácolt ételen. Az olíva-, szezámmag-, mogyoróolaj és az ízesített olajak a legjobbak a pácoláshoz.

Savak
A savak átrendezik a húsban lévő fehérjeláncokat. Ez a folyamat puhítja meg a húst és a pác ízei is könnyedén felszívódnak a rostjaiban. Ilyen savak például az ecet, a bor, a sherry, a citruslevek, a joghurt és az író. A joghurt és az író nedvességet biztosít a hús számára, míg egy citrus-alapú pác képes szinte „megfőzni” a halat.

Fűszerezés 
Ez biztosítja a különleges ízhatást. A fokhagyma, a gyömbér és a hagyma kiváló kiindulópontok, azonban, ha intenzívebb fűszeres ízhatásra vágyik, használhat friss fűszernövényeket, chilit vagy esetleg mézet a hús édesítéséhez. A citrom héja, a szójaszósz, a mustár, a só és a bors, a fűszernövények és a csípős fűszerek tartoznak ebbe a csoportba. 

A pácolás alapjai
Általános szabályként elmondhatjuk, hogy minél tovább áll egy étel a pácban, annál ízletesebb lesz a végeredmény. Az ideális pácolási időtartam azonban a pácolt alapanyagtól, annak méretétől és a pác típusától függ. A kisméretű vagy lágy hússzeletek - mint például a bárány vagy marha vesepecsenye, a csirkemell és a tenger gyümölcsei - esetében elegendő a rövidebb pácolási idő (általában 2-4 óra). A nagyobb és keményebb húsok, mint például a csülök, a fartő vagy a lapocka hosszabb pácolási időt igényel (általában 4-6 órát). Legyen azonban óvatos a savas alapú pácokkal. Ha a húst túl sokáig pácolja ezekben, megváltozhat annak színe és állaga is. Halfilé esetében ehhez nem kell több, mint néhány perc.

Most jön a bedörzsölés
Nem minden pácnak kell folyadékot tartalmaznia – néhány kizárólag száraz összetevőket tartalmaz, mint például fűszernövényeket és csípős fűszereket. Ezeket a keverékeket gyakran bedörzsölő pácként emlegetik (mivel ezeket ténylegesen dörzsöléssel viszik fel a hús felületére). Ha a pácot bedörzsölte a húsba, csirkébe vagy halba, takarja azt le háztartási csomagolófóliával és tegye a hűtőbe.

Biztonsági tanácsok
A nyers húsokhoz vagy szárnyasokhoz használt pácokkal sütés közben locsolgathatja az ételt, vagy felhasználhatja szószok, öntetek alapanyagaként is. Ebben az esetben azonban először fel kell őket főznie. Öntse a pácot egy serpenyőbe és főzze 5 percig nagy lángon. Ez minden ártalmas baktériumot elpusztít. A húst, csirkét és halhúst mindig hűtőben pácolja.

Tartalomhoz tartozó címkék: recept